2003 FHSAA Boys Volleyball Playoffs
District Tournament Results
All tournaments will take place on Saturday, Apr. 26 unless otherwise noted. Second team listed is designated as home team. Seed number listed in brackets.

Last updated Sunday, June 19, 2005 at 7:09 PM

District 1
at Oviedo
Semifinals
[3] Seminole (Sanford) d. [2] Lyman (Longwood), 15-9, 15-6
[1] Lake Mary d. [4] Oviedo, 15-7, 15-8
Championship
[1] Lake Mary (22-3) d. [3] Seminole (12-10), 15-7, 14-16, 15-5

District 2
at Edgewater (Orlando)
Semifinals
[2] Edgewater (Orlando) d. [3] Lake Brantley (Altamonte Springs), 12-15, 15-8, 15-6
[1] Bishop Moore (Orlando) d. [4] Apopka, 15-5, 15-7
Championship
[2] Edgewater (18-9) d. [1] Bishop Moore (22-6), 15-10, 15-4

District 3
at Timber Creek (Orlando)
Semifinals
[3] Winter Park d. [2] University (Orlando), 15-13, 10-15, 15-12
[1] Timber Creek (Orlando) d. [4] Lake Howell (Winter Park), 15-7, 15-6
Championship
[1] Timber Creek (25-0) d. [3] Winter Park (13-17), 15-8, 15-3

District 4
at Dr. Phillips (Orlando)
Friday, Apr. 25
Semifinals
[3] Oak Ridge (Orlando) d. [2] Dr. Phillips (Orlando), 15-5, 15-7
[1] Cypress Creek (Orlando) d. [4] Olympia (Orlando), 15-0, 15-1
Championship
[1] Cypress Creek (23-3) d. [3] Oak Ridge (17-7), 15-5, 15-7

District 5
at Dwyer (Palm Beach Gardens)
Semifinals
[2] Jupiter d. [3] Palm Beach Gardens, 15-5, 15-4
[1] Dwyer (Palm Beach Gardens) d. [4] Suncoast (Riviera Beach), 15-8, 15-8
Championship
[1] Dwyer (15-2) d. [2] Jupiter (8-6), 15-8, 17-15

District 6
at Royal Palm Beach
Semifinals
[2] Wellington d. [3] John I. Leonard (Greenacres), 15-7, 15-7
[1] Royal Palm Beach d. [4] Lake Worth, 15-2, 15-2
Championship
[1] Royal Palm Beach (25-2) d. [2] Wellington, 15-12, 15-8

District 7
at Olympic Heights (Boca Raton)
Semifinals
[2] Santaluces (Lantana) d. [3] Spanish River (Boca Raton), 15-9, 15-4
[1] Olympic Heights (Boca Raton) d. [4] Atlantic (Delray Beach), 15-5, 15-1
Championship
[1] Olympic Heights (20-2) d. [2] Santaluces, 15-7, 15-13

District 8
at Taravella (Coral Springs)
Semifinals
[2] Coral Springs d. [3] Taravella (Coral Springs), 15-12, 15-5
[1] Douglas (Parkland) d. [4] Coconut Creek, 15-3, 15-8
Semifinals
[2] Coral Springs (16-9) d. [1] Douglas (15-3), 15-11, 17-15

District 9
at Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Semifinals
[2] Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) d. [3] Piper (Sunrise), 15-2, 15-3
[1] Northeast (Oakland Park) d. [4] Boyd Anderson (Lauderdale Lakes), 15-4, 15-6
Championship
[1] Northeast (24-2) d. [2] Cardinal Gibbons (19-7), 15-10, 10-15, 16-14

District 10
at Plantation
Semifinals
[2] Stranahan (Fort Lauderdale) d. [3] Plantation, 15-6, 15-11
[1] St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) d. [4] American Heritage (Plantation), 15-5, 15-4
Championship
[1] St. Thomas Aquinas (15-8) d. [2] Stranahan (9-7), 15-2, 15-10

District 11
at Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Semifinals
[2] Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) d. [3] Nova (Davie), 15-1, 15-7
[1] Cooper City d. [4] Western (Davie), 15-0, 15-0 (forfeit)
Championship
[1] Cooper City (18-1) d. [2] Archbishop McCarthy (20-7), 9-15, 15-4, 15-8

District 12
at Pembroke Pines Charter
Semifinals
[2] Flanagan (Pembroke Pines) d. [3] Hollywood Hills (Hollywood), 15-6, 15-9
[1] McArthur (Hollywood) d. [4] Pembroke Pines Charter, 15-1, 15-3
Championship
[1] McArthur (23-6) d. [2] Flanagan, 15-10, 15-6

District 13
at Dr. Krop (Miami)
Semifinals
[2] Goleman (Miami) d. [3] Monsignor Pace (Miami), 15-10, 15-13
[1] Dr. Krop (Miami) d. [4] Miami Carol City, 15-5, 15-3
Championship
[1] Dr. Krop (17-8) d. [2] Goleman, 10-15, 15-9, 15-3

District 14
at Hialeah-Miami Lakes
Thursday, Apr. 24
Semifinals
[2] Hialeah-Miami Lakes d. [3] Miami, 15-8, 15-8
[1] Miami Coral Park d. [4] Belen Jesuit (Miami), 15-7, 15-8
Championship
[1] Miami Coral Park (21-4) d. [2] Hialeah-Miami Lakes (11-14), 15-1, 15-4

District 15
at Southwest Miami
Semifinals
[3] Miami Sunset d. [2] Columbus (Miami), 15-5, 20-19
[1] Southwest Miami d. [4] Varela (Miami), 15-7, 15-8
Championship
[1] Southwest Miami (27-0) d. [3] Miami Sunset, 15-6, 12-15, 15-5

District 16
at Miami Killian
Semifinals
[3] Miami Palmetto d. [2] Miami Southridge, 15-17, 16-14, 15-13
[1] Miami Killian d. [4] Westminster Christian (Miami), 15-10, 15-13
Championship
[1] Miami Killian (22-4) d. [3] Miami Palmetto (12-11), 15-9, 12-15, 22-20