2004 FHSAA Boys Volleyball Playoffs
District Tournament Results
All tournaments will take place on Saturday, May 8 unless otherwise noted. Match times listed as provided by host school. Second team listed is designated as home team. Seed number listed in brackets.

Last updated Sunday, June 19, 2005 at 7:04 PM

District 1
at Lake Mary
Semifinals
[2] Lyman (Longwood) d. [3] Winter Springs, 15-25, 25-23, 14-25, 25-23, 15-13
[1] Lake Mary d. [4] Oviedo, 25-13, 25-9, 25-10
Championship
[2] Lyman (Longwood) d. [1] Lake Mary, 25-19, 23-25, 19-25, 25-23, 15-7

District 2
at Edgewater (Orlando)
Semifinals
[1] Edgewater (Orlando) d. [4] Lake Brantley (Altamonte Springs), 25-21, 25-20, 25-15
[2] Bishop Moore (Orlando) d. [3] West Orange (Winter Garden), 25-18, 25-18, 25-17
Championship
[1] Edgewater (Orlando) d. [2] Bishop Moore (Orlando), 25-14, 25-19, 25-20

District 3
at Timber Creek (Orlando)
Semifinals
[3] Lake Howell (Winter Park) d. [2] Boone (Orlando), 27-25, 25-21, 15-25, 25-22
[1] Timber Creek (Orlando) d. [4] University (Orlando), 25-14, 25-11, 25-6
Championship
[1] Timber Creek (Orlando) d. [3] Lake Howell (Winter Park), 25-17, 25-18, 25-15

District 4
at Cypress Creek (Orlando)
Semifinals
[4] Dr. Phillips (Orlando) d. [1] Cypress Creek (Orlando), 25-21, 25-23, 25-27, 16-25, 15-8
[2] Oak Ridge (Orlando) d. [3] Olympia (Orlando), 25-16, 25-22, 25-15
Championship
[2] Oak Ridge (Orlando) d. [4] Dr. Phillips (Orlando), 25-23, 25-20, 25-22

District 5
at Jupiter
Semifinals
[1] Dwyer (Palm Beach Gardens) d. [4] Jupiter, 15-25, 25-14, 19-25, 25-21, 15-7
[3] Suncoast (Riviera Beach) d. [2] Palm Beach Gardens, 30-28, 25-18, 17-25, 25-21
Championship
[1] Dwyer (Palm Beach Gardens) d. [3] Suncoast (Riviera Beach), 17-25, 25-23, 25-21, 25-16

District 6
at Forest Hill (West Palm Beach)
Semifinals
[1] Wellington d. [4] Royal Palm Beach, 25-18, 25-15, 25-20
[2] Lake Worth d. [3] John I. Leonard (Greenacres), 25-19, 25-23, 25-17
Championship
[1] Wellington d. [2] Lake Worth, 25-19, 25-23, 25-17

District 7
at Boca Raton
Semifinals
[2] Spanish River (Boca Raton) d. [3] Boca Raton, 25-15, 25-23, 25-23
[1] Santaluces (Lantana) d. [4] Boynton Beach, 25-10, 25-5, 25-19
Championship
[2] Spanish River (Boca Raton) d. [1] Santaluces (Lantana), 26-24, 25-17, 11-25, 25-20

District 8
at Taravella (Coral Springs)
Semifinals
[1] Douglas (Parkland) d. [4] Monarch (Coconut Creek), 25-8, 25-13, 25-5
[2] Coral Springs d. [3] Taravella (Coral Springs), 25-19, 25-15, 25-22
Semifinals
[1] Douglas (Parkland) d. [2] Coral Springs, 15-25, 25-21, 18-25, 25-16, 15-10

District 9
at Northeast (Oakland Park)
Semifinals
[1] Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) d. [4] Piper (Sunrise), 25-16, 25-10, 25-19
[2] Northeast (Oakland Park) d. [3] Ely (Pompano Beach), forfeit
Championship
[2] Northeast (Oakland Park) d. [1] Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale), 25-11, 25-18, 25-22

District 10
at Plantation
Semifinals
[1] St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) d. [4] Fort Lauderdale, 25-14, 25-6, 25-18
[3] Plantation d. [2] Stranahan (Fort Lauderdale), 25-16, 25-23, 25-21
Championship
[1] St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) d. [3] Plantation, 25-2, 25-9, 25-9

District 11
at Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Semifinals
[3] Cypress Bay (Weston) d. [2] Cooper City, 15-25, 26-24, 22-25, 25-23, 15-13
[1] Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) d. [4] South Plantation, 25-14, 25-20, 25-20
Championship
[1] Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale) d. [3] Cypress Bay (Weston), 25-9, 25-20, 25-22

District 12
at Flanagan (Pembroke Pines)
Semifinals
[1] McArthur (Hollywood) d. [4] Chaminade (Hollywood), 25-18, 25-11, 26-24
[2] Flanagan (Pembroke Pines) d. [3] Pembroke Pines Charter, 25-20, 25-17, 25-18
Championship
[2] Flanagan (Pembroke Pines) d. [1] McArthur (Hollywood), 25-18, 27-29, 25-18, 10-25, 15-10

District 13
at North Miami Beach
Semifinals
[1] Hialeah-Miami Lakes d. [4] Goleman (Miami), 25-20, 25-15, 25-21
[3] Dr. Krop (Miami) d. [2] Monsignor Pace (Miami), 23-25, 25-23, 25-21, 25-21
Championship
[1] Hialeah-Miami Lakes d. [3] Dr. Krop (Miami), 17-25, 25-16, 27-25, 25-7

District 14
at Miami Coral Park
Friday, May 7
Semifinals
[2] Miami d. [3] Greater Miami, 25-14, 25-16, 18-25, 18-25, 17-15
[1] Miami Coral Park d. [4] Miami Springs, 25-11, 25-9, 25-7
Championship
[2] Miami d. [1] Miami Coral Park, 16-25, 25-21, 25-21, 23-25, 15-13

District 15
at Miami Sunset
Semifinals
[1] Miami Sunset d. [4] Coral Gables, 25-16, 25-22, 25-23
[2] Southwest Miami d. [3] Columbus (Miami), 25-16, 25-22, 25-23
Championship
[2] Southwest Miami d. [1] Miami Sunset, 26-24, 21-25, 26-24, 25-21

District 16
at Coral Reef (Miami)
Semifinals
[2] Miami Palmetto d. [3] Westminster Christian (Miami), 30-28, 26-24, 25-21
[1] Miami Killian d. [4] Miiami Southridge, 25-22, 25-10, 25-12
Championship
[2] Miami Palmetto d. [1] Miami Killian, 15-25, 25-19, 26-24, 26-24