2009 FHSAA Boys Volleyball District Tournaments
Designated home teams are in bold italics
1 = No. 1 seed; 2 = No. 2 seed; etc.
School reps report results/arrangements to boysvolleyball@fhsaa.org
Last updated Saturday, December 12, 2009 11:21 AM
 
District Tournament
 
District Seminfinal Games
Monday, May 4-Saturday, May 9
District Final Games
Monday, May 4-Saturday, May 9
District Winner
(advances to
FHSAA Quarterfinals)
District 1
1
Winter Springs Winter Springs
25-18, 25-17, 25-14
Winter Springs
25-21, 25-18, 25-13
4
Deltona
2
Lake Mary Lake Mary
25-16, 25-18, 25-16
3
Oviedo
District 2
1
Bishop Moore (Orlando) Bishop Moore
25-10, 25-18, 25-9
Bishop Moore
9-25, 27-25, 25-22, 15-25, 21-19
4
Ocoee
2
Apopka Apopka
25-12, 25-16, 25-15
3
Wekiva (Apopka)
District 3
1
Lyman (Longwood) Lyman
25-17, 25-13, 25-14
Lyman
25-21, 25-11, 25-20
4
Winter Park
2
Lake Howell (Winter Park) University
25-15, 25-23, 25-19
3
University (Orlando)
District 4
1
Timber Creek (Orlando) Timber Creek
25-16, 25-18, 25-10
Timber Creek
25-22, 20-25, 25-13, 25-22
4
Cypress Creek (Orlando)
2
Olympia (Orlando) Olympia
25-15, 25-17, 19-25, 26-24
3
Dr. Phillips (Orlando)
District 5
1
Jupiter Jupiter
25-14, 25-15, 25-19
Jupiter
4
Palm Beach Gardens
2
Seminole Redge (Loxahatchee) Seminole Ridge
21-25, 25-20, 25-14, 25-18
3
Royal Palm Beach
District 6
1
Park Vista (Lake Worth) Park Vista
25-21, 25-12, 25-20
Park Vista
25-13, 25-15, 21-25, 25-21
4
Palm Beach Central (Wellington)
2
Wellington Wellington
25-22, 25-19, 25-23
3
Lake Worth
District 7
1
Spanish River (Boca Raton) Spanish River
25-11, 25-9, 25-17
Spanish River
25-15, 25-15, 25-11
4
Olympic Heights (Boca Raton)
2
West Boca Raton Boca Raton
25-19, 25-13, 19-25, 25-23
3
Boca Raton
District 8
1
Douglas (Parkland) Douglas
20-25, 25-17, 25-19, 25-13
Douglas
25-14, 25-15, 25-12
4
Monarch (Coconut Creek)
2
Coral Glades (Coral Springs) Deerfield Beach
23-25, 25-20, 26-24, 25-20, 15-9
3
Deerfield Beach
District 9
1
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale) St. Thomas Aquinas
25-15, 25-19, 25-21
St. Thomas Aquinas
25-23, 19-25, 25-23, 26-24
4
Northeast (Oakland Park)
2
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale) Cardinal Gibbons
25-17, 23-25, 25-21, 25-19
3
Pine Crest (Fort Lauderdale)
District 10
1
Archbishop McCarthy (Ft. Lauderdale) Archbishop McCarthy
25-15, 25-10, 25-12
Archbishop McCarthy
25-21, 25-16, 25-22
4
West Broward (Pembroke Pines)
2
Cypress Bay (Weston) Cypress Bay
25-14, 25-21, 22-5, 25-19
3
South Plantation
District 11
1
Chaminade (Hollywood) Chaminade
25-11, 25-14, 26-24
Chaminade
25-23, 25-21, 19-25, 25-23
4
McArthur (Hollywood)
2
South Broward (Hollywood) Cooper City
23-25, 15-25, 25-18, 25-21, 15-10
3
Cooper City
District 12
1
Hialeah-Miami Lakes Hialeah-Miami Lakes
25-21, 25-13, 25-22
Hialeah-Miami Lakes
25-13, 25-21, 25-21
4
Goleman (Miami)
2
Monsignor Pace (Miami) Monsignor Pace
25-23, 25-22, 22-25, 23-25, 15-12
3
Dr. Krop (Miami)
District 13
1
Hialeah Hialeah
25-15, 25-17, 25-17
Miami Springs
25-23, 19-25, 30-28, 25-23
4
Regan (Doral)
2
Miami Springs Miami Springs
25-21, 26-24, 25-18
3
Hialeah Gardens
District 14
1
Miami Coral Park Miami Coral Park Miami Coral Park
25-18, 25-18, 25-19
4
Belen Jesuit (Miami)
2
Columbus (Miami) Columbus
3
Greater Miami Academy
District 15
1
Southwest Miami Southwest Miami
25-13, 25-17, 25-21
Southwest Miami
25-17, 25-19, 25-17
4
Florida Christian (Miami)
2
Miami Sunset Braddock
25-22, 23-25, 23-25, 25-16, 15-13
3
Braddock (Miami)
District 16
1
Miami Palmetto Miami Palmetto
25-18, 25-19, 25-20
Miami Palmetto
25-15, 25-17, 25-18
4
Coral Reef (Miami)
2
Varela (Miami) Varela
18-25, 25-21, 28-26, 20-25, 15-13
3
Miami Killian