2003 FHSAA Boys Volleyball District Assignments

The following district assignments are for the 2003 FHSAA State Boys Volleyball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for Classification & District Assignments, in the FHSAA Office at ext. 170 or by e-mail at jwatford@fhsaa.org.

Last updated Sunday, June 19, 2005 at 7:34 PM


Single Class (97 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)

DeLand
Seminole (Sanford)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Winter Springs
Oviedo

DISTRICT 2
(6 schools)

Apopka
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando)
Evans (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 3
(5 schools)

Colonial (Orlando)
Lake Howell (Winter Park)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)
Winter Park

DISTRICT 4
(6 schools)

Boone (Orlando)
Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Florida Air (Melbourne)
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)

DISTRICT 5
(5 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 6
(5 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Green Acres)
Lake Worth
Royal Palm Beach
Wellington

DISTRICT 7
(6 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Olympic Heights (Boca Raton)
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)

DISTRICT 8
(5 schools)

Coconut Creek
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(6 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Ely (Pompano Beach)
Northeast (Oakland Park)
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Piper (Sunrise)

DISTRICT 10
(6 schools)

American Heritage (Plantation)
Fort Lauderdale
Plantation
Posnack Hebrew (Plantation)
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)
Stranahan (Fort Lauderdale)

DISTRICT 11
(6 schools)

Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Nova (Davie)
South Plantation
Western (Davie)

DISTRICT 12
(6 schools)

Flanagan (Pembroke Pines)
Hollywood Hills (Hollywood)
McArthur (Hollywood)
Parkway Academy (Miramar)
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 13
(7 schools)

Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Miami Carol City
Miami Norland
Monsignor Pace (Miami)
North Miami
North Miami Beach

DISTRICT 14
(8 schools)

Belen Jesuit (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Miami
Miami Central
Miami Coral Park
Miami Edison
Miami Springs
Washington (Miami)

DISTRICT 15
(7 schools)

Braddock (Miami)
Christopher Columbus (Miami)
Coral Gables
Miami Sunset
Ransom Everglades (Miami)
Southwest Miami
Varela (Miami)

DISTRICT 16
(7 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto
Miami Southridge
Redland Christian (Homestead)
Westminster Christian (Miami)