2005 FHSAA State Boys Volleyball Series Assignments

The following assignments are for the 2005 FHSAA State Boys Volleyball Series. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, must contact Jack E. Watford, Administrator for State Series Assignments, in the FHSAA Office by e-mail at jwatford@fhsaa.org or by phone at ext. 170.

(X-denotes District Coordinator)

Last updated Sunday, June 19, 2005 at 7:35 PM


Single Class
(110 schools)

DISTRICT 1
(6 schools)

Bolles (Jacksonville)
Seminole (Sanford)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Winter Springs–X
Oviedo

DISTRICT 2
(6 schools)

Apopka
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando)–X
Evans (Orlando)
Lake Brantley (Altamonte Springs)
West Orange (Winter Garden)

DISTRICT 3
(6 schools)

Boone (Orlando)
Colonial (Orlando)
Lake Howell (Winter Park)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)–X
Winter Park

DISTRICT 4
(7 schools)

Cypress Creek (Orlando)
Dr. Phillips (Orlando)
Florida Air (Melbourne)
Freedom (Orlando)–X
Oak Ridge (Orlando)
Olympia (Orlando)
Osceola (Kissimmee)

DISTRICT 5
(5 schools)

Dwyer (Palm Beach Gardens)
Jupiter
Palm Beach Gardens
Palm Beach Lakes (West Palm Beach)–X
Suncoast (Riviera Beach)

DISTRICT 6
(7 schools)

Forest Hill (West Palm Beach)
John I. Leonard (Green Acres)–X
Lake Worth
Palm Beach Central (Wellington)
Park Vista (Boynton Beach)
Royal Palm Beach
Wellington

DISTRICT 7
(7 schools)

Atlantic (Delray Beach)
Boca Raton
Boynton Beach
Olympic Heights (Boca Raton)–X
Santaluces (Lantana)
Spanish River (Boca Raton)
West Boca Raton

DISTRICT 8
(7 schools)

Coconut Creek
Coral Glades (Coral Springs)
Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)–X
Monarch (Coconut Creek)
Taravella (Coral Springs)

DISTRICT 9
(6 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Northeast (Oakland Park)–X
Pine Crest (Fort Lauderdale)
Piper (Sunrise)

DISTRICT 10
(6 schools)

American Heritage (Plantation)
Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)–X
South Plantation
Stranahan (Fort Lauderdale)
Western (Davie)

DISTRICT 11
(7 schools)

Archbishop McCarthy (Fort Lauderdale)
Cooper City
Cypress Bay (Weston)
Hollywood Hills (Hollywood)
Nova (Davie)–X
South Broward (Hollywood)
University (Davie)

DISTRICT 12
(7 schools)

Chaminade (Hollywood)
Everglades (Miramar)–X
Flanagan (Pembroke Pines)
McArthur (Hollywood)
Parkway Academy (Miramar)
Pembroke Pines Charter
Somerset (Pembroke Pines)

DISTRICT 13
(8 schools)

Dr. Krop (Miami)
Goleman (Miami)
Hialeah-Miami Lakes
Miami Carol City
Miami Norland
Monsignor Pace (Miami)
North Miami–X
North Miami Beach

DISTRICT 14
(8 schools)

Champagnat Catholic (Hialeah)
Doral (Miami)
Greater Miami
Miami
Miami Central
Miami Coral Park
Miami Springs–X
Washington (Miami)

DISTRICT 15
(8 schools)

Belen Jesuit (Miami)
Braddock (Miami)
Christopher Columbus (Miami)
Coral Gables
Miami Sunset–X
Ransom Everglades (Miami)
South Miami
Southwest Miami

DISTRICT 16
(8 schools)

Coral Reef (Miami)
Homestead
Miami Killian
Miami Palmetto–X
Miami Southridge
Redland Christian (Homestead)
Varela (Miami)
Westminster Christian (Miami)


Independent
(13 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Bolles (Jacksonville)
Colonial (Orlando)
Crooms (Sanford)
Ely (Pompano Beach)
Florida Christian (Miami)
Halifax (Ormond Beach)
Hialeah
Miami Jackson
Osceola (Kissimmee)
Posnack Jewish (Plantation)
River Ridge (New Port Richey)
St. Brendan (Miami)