[ Brackets : Boys : Girls ]
2008 FHSAA District Boys Water Polo Tournaments
Designated home teams are in bold italics
1 = No. 1 seed; 2 = No. 2 seed; etc.
School reps report results/arrangements to waterpolo@fhsaa.org
Last updated Thursday, April 17, 2008 at 2:04 PM
 
District Semifinals District Championship District Champion District Championship District Semifinals
 
District 1
1
Winter Springs Wnter Springs
14-4
Winter Springs
17-16 (OT)
 
4
Lake Mary
2
Lake Brantley (Altamonte Springs) Lake Brantley
19-15
3
Oviedo
 
Cypress Creek
23-8
Cypress Creek
22-8
Cypress Creek (Orlando)
1
District 3
University (Orlando)
4
Dr. Phillips
11-10
Boone (Orlando)
2
Dr. Phillips (Orlando)
3
District 5
1
Deerfield Beach Deerfield Beach
score not reported
Deerfield Beach
11-5
 
4
Coral Springs
2
Northeast (Oakland Park)

Northeast
18-10

3
Douglas (Parkland)
 
(bye)
(bye)
(bye)
1
 
(bye)
4
(bye)
(bye)
2
(bye)
3
District 7
1
Cooper Ciy Cooper City
20-2
Cooper City
13-7
 
4
Nova (Davie)
2
Western (Davie) Western
6-5 (OT)
3
Cypress Bay (Weston)
 
Dr. Krop
10-9
Dr. Krop
11-2
Dr. Krop (Miami)
1
District 9
Goleman (Miami)
4
Hialeah
11-8
Hialeah
2
Hialeah-Miami Lakes
3
District 11
1
Ransom Everglades (Miami) Ransom Everglades
23-1
Ransom Everglades
10-6
 
4
Southwest Miami
2
Belen Jesuit (Miami) Belen Jesuit
16-2
3
Coral Gables
 
(bye)
(bye)
(bye)
1
 
(bye)
4
(bye) (bye)
2
(bye)
3
District 4
1
St. Andrew's (Boca Raton) St. Andrew's
19-6
St. Andrew's
19-12
 
4
Suncoast (Riviera Beach)
2
Boca Raton Boca Raton
13-9
3
Lake Worth
 
South Plantation
19-11
South Plantation
South Plantation
1
District 6
(bye)
4
Plantation
16-10
Plantation
2
Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
3
District 8
1
Pembroke Pines Charter Pembroke Pines Charter
score not reported
Pembroke Pines Charter
10-6
 
4
Everglades (Miramar)
2
Flanagan (Pembroke Pines) Flanagan
score not reported
3
South Broward (Hollywood)
 
(bye)
(bye)
(bye)
1
 
(bye)
4
(bye) (bye)
2
(bye)
3
District 10
1
Columbus (Miami) Columbus
11-6
Miami Country Day
17-12
 
4
MAST (Key Biscayne)
2
Miami Country Day Miami Country Day
14-3
3
Miami Beach
 
Gulliver Prep
18-4
Gulliver Prep
23-2
Gulliver Prep (Miami)
1
District 12
Miami Killian
4
Miami Palmetto
11-6
Miami Palmetto
2
Miami Sunset
3
District 2
1
Winter Park Winter Park
18-4
Winter Park
21-7
 
4
West Orange (Winter Garden)
2
Olympia (Orlando)

Olympia
17-10

3
Bishop Moore (Orlando)
 
(bye)
(bye)
(bye)
1
 
(bye)
4
(bye) (bye)
2
(bye)
3