2009-10 FHSAA State Water Polo Series Assignments

The following assignments are for the 2009-10 FHSAA State Water Polo Series in both girls and boys divisions unless otherwise noted. Schools that believe that they have been incorrectly listed, or are not listed but should be, should contact the FHSAA Office by e-mail at assignments@fhsaa.org.

Schools in italics will open in Fall 2009.

Last updated Tuesday, June 8, 2010 8:56 AM

(X – denotes District Coordinators)


Single class
(75 schools)

DISTRICT 1
(8 schools)

Hagerty (Oviedo)
Lake Brantley (Altamonte Springs) – X
Lake Howell (Winter Park)
Lake Mary
Lyman (Longwood)
Oviedo
Seminole (Sanford)
Winter Springs

DISTRICT 2
(8 schools)

Apopka
Bishop Moore (Orlando)
Edgewater (Orlando) – X
Ocoee
Olympia (Orlando)
Wekiva (Apopka)
West Orange (Winter Garden)
Winter Park

DISTRICT 3
(10 schools)

Boone (Orlando) – X
Colonial (Orlando)
Cypress Creek (Orlando) [girls only]
Dr. Phillips (Orlando)
Freedom (Orlando)
Gateway
Lake Nona (Orlando) [new school]
Osceola (Kissimmee)
Timber Creek (Orlando)
University (Orlando)

DISTRICT 4
(6 schools)

Boca Raton
Dwyer (Palm Beach Gardens [girls only]
Lake Worth
Spanish River (Boca Raton) [girls only]
St. Andrew’s (Boca Raton)
Suncoast (Riviera Beach) – X

DISTRICT 5
(5 schools)

Coral Springs
Deerfield Beach
Douglas (Parkland)
Northeast (Oakland Park) – X
Westminster (Fort Lauderdale)

DISTRICT 6
(6 schools)

Boyd Anderson (Lauderdale Lakes)
Cardinal Gibbons (Fort Lauderdale)
Fort Lauderdale
Plantation – X
South Plantation
St. Thomas Aquinas (Fort Lauderdale)

DISTRICT 7
(5 schools)

Cooper City
Cypress Bay (Weston) – X
Hollywood Hills
Nova (Davie)
Western (Davie)

DISTRICT 8
(4 schools)

Everglades (Miramar)
Flanagan (Pembroke Pines) – X
Pembroke Pines Charter
South Broward (Hollywood)

DISTRICT 9
(6 schools)

Dr. Krop (Miami) – X
Goleman (Miami)
Hialeah
Hialeah Gardens
Monsignor Pace (Miami)
North Miami Beach

DISTRICT 10
(6 schools)

Columbus (Miami) [boys only]
MAST (Key Biscayne) – X
Miami
Miami Beach
Miami Country Day
Miami Springs

DISTRICT 11
(5 schools)

Belen Jesuit (Miami) [boys only]
Braddock (Miami)
Coral Gables
Ransom Everglades (Miami) – X
Southwest Miami

DISTRICT 12
(6 schools)

Coral Reef (Miami) [girls only]
Gulliver Prep (Miami)
Miami Killian – X
Miami Palmetto
Miami Southridge [girls only]
Miami Sunset

Independent
(4 schools)
American Heritage (Delray Beach)
Cypress Creek (Orlando) [boys only]
Miami Southridge [boys only]
Mourning (North Miami) [new school]